Börcsi Faluszépítő és Kulturális Egyesület
Egyesületünk 2019.03.23.-án alakult, rendes,pártolói, illetve ifjúsági tagsággal.
Az egyesület székhelye: 9152 Börcs, Erzsébet tér 3.
Börcsi Faluszépítő és Kulturális Egyesület
Egyesületünk 2019.03.23.-án alakult, rendes,pártolói, illetve ifjúsági tagsággal.
Az egyesület székhelye: 9152 Börcs, Erzsébet tér 3.
Az Egyesület, mint szervezeti keret célja, Börcs község történelmi múltjának megőrzése, a szellemi és tárgyi emlékek megőrzése és bemutatása, a múlt és ma is élő hagyományok összegyűjtése, ápolása, megőrzése és bemutatása.
Börcs községében az egyik legrégebben működő civil szervezet. A rendszerváltás előtt több száz főt számolt, mely napjainkban a törvényi előírásoknak megfelelően egyesületi formában működik tovább. A börcsi szervezet a Megyei Vöröskereszt győri körzetének egyik alapszervezete. Jelenleg 35 fő taggal rendelkezik, akik éves tagdíjat fizetnek. Ezen kívül pártoló tagként is támogathatnak bennünket.
Fő feladatatunk a helyi véradások megszervezése és lebonyolítása, amely a 2019-es évtől már évente háromszor valósul meg, egyenletesen elosztva a 12 hónapban.
Az 50 egységet célozzuk meg a kiszállások alkalmával, amelyet a börcsi és környékbeli véradók megjelenésével teljesíteni is tudunk. Próbáljuk megszólítani azokat a fiatalokat akik betöltötték a 18. életévüket névre szóló meghívóval, illetve azokat is akik nemrég leltek otthonra községünkben. Tiszteletünket és megbecsülésünket érzik donoraink, hiszen minden alkalommal találkozunk olyanokkal is, akit barátaik invitálnak az itteni alkalmakra.
Egyéb feladataink:
Ezeken kívül részt veszünk a megyei szervezet adománygyűjtő akcióiban, élelmiszer osztáson, az általuk szervezett SuliStart és Mikulásgyár programon, kitelepült véradáson donorok megszólításában pl. az Árkád bevásárlóközpontban. Terveink között szerepel, hogy a Volt Fesztiválon is dolgozzon önkéntesünk a véradások lebonyolításában.
Jövőben is várjuk a régi és új önzetlen adományozókat, akik hajlandók vérüket adni, amivel megmenthetnek 3 életet!
Az alapszervezet vezetőségi tagja:
Elnök: Lakó Lajosné
Titkár: Gyurósné Gősi Katalin 06/ 30 432 3756
Véradásszervező: Horváth Anikó
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Szervezetünk 8 éve alakult Kováts Lászlóné „Rózsika” közremûködésével, aki jelenleg is a klub pénztárosa.
A nyugdíjas klub vezetője Kovács Sándorné „Ili”, helyettese Bognár Gézáné „Teri”. Alakuláskor 18-20 fővel indult a csapat, jelenleg 34-36 fő a taglétszám.
A Szövetség összefogja és koordinálja azoknak az egyesületeknek, társadalmi szervezeteknek a tevékenységét, amelyek Győr-Moson-Sopron megye területén a vidékfejlesztési szakmai tevékenységgel, az ifjúsági közélettel, az ifjúsági munkanélküliséggel, kulturális és sport programok szervezésével és a népi hagyományok megőrzésével foglalkoznak.
A Börcsi önkéntes tűzoltó-egylet 1889. január 13-án alakult meg: Elnök: Ofner József, alelnök: Csapó Pál, főparancsnok: Teller Antal, alparancsnok: ifj. Somogyi Antal és Borsodi János, pénztáros: Végh Antal. Az egylet 50 működő taggal indult.
Évtizedekig a középmezőnyben foglaltak helyet. A legnagyobb sikert 1960-ban a felnőtt női csapat érte el, televíziót nyertek. Ez megerősítette és összekovácsolta a Klubbot és a falubelieket. A legénységi szoba volt az első színtér, ahol a tagok a falubeliekkel együtt a híradót és a sportmérkőzéseket nézhették. Ennek fejébe 1Ft-tal támogatták a szervezetet Ezután sem álltak le a jó eredményekkel, 15 éven keresztül sorozatba valamelyik csapat dobogós helyet ért el. A versenyeken kívül fontos szerepet töltött be mindennapjainkban a rendezvények szervezése, a hagyományt őrző locsolóbál lebonyolítása, amelyen a község lakói jókat mulattak. A szórakozáson kívül fontos és komoly feladat volt a falubeliek tájékoztatása, oktatása a tűz és más károk elhárításával, megelőzésével kapcsolatban. Nyaranként rendszeres fizetés nélküli egész napos ügyeletet tartottak.
A 80-as évektől a 2000-ig csak éppenhogy működött a szervezet. 2000-ben új parancsnok került a szervezet élére Ifjú Péter.
A fiatalokat maga mellé állítva komoly fizikai munkával elsőként környezetükön változtattak. (parkosítottak, betonoztak, festettek, szigeteltek). S közben észrevétlenül egy jó kis csapatot alkottak. A csapat összes férfi ill. fiú tagját bevonva a munkába napokon keresztül tartó szerelgetéssel újraélesztették a Barkast.
Az elmúlt két évtizedben rendszeresen részt vesznek az Önkéntes tűzoltó versenyeken, ahol évről-évre szép eredményeket érnek el. A műszaki eszközparkot folyamatosan fejlesztik, bővítik.
2002-ben sikerült a Barkast lecserélniük egy IFA típusú gépjárműfecskendőre, ezt követően 2013-ban pályázatból egy baleseti beavatkozó kocsit sikerült beszerezni. 2016-ban egy műszaki mentő szerkocsi állt munkába, 2017-ben egy Mercedes típusú gépjárműfecskendő kocsit sikerült vásárolni. 2020-ban az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által hozzájutottak egy Mercedes gépjárműfecskendőhöz.
Az évek során az elavult gépjárműveket eladták, lecserélték, 2020-ban az Egyesületnek 2 db Mercedes gépjárműfecskendő autója és egy baleseti gyorsbeavatkozó autója áll rendelkezésre a gyors és hatékony segítségnyújtáshoz.
2015-ben az Önkéntes Tűzoltó Egyesületeket tevékenységük, felszerelésük és tagságuk felkészültsége, végzettsége alapján kategóriákba sorolták. A Börcsi Önkéntes Tűzoltó Egyesület a négy kategória közül a legmagasabba került. 1 fokozatú Tűzoltó Egyesület, melynek állományában több hivatásos tűzoltó található.
Forrás: Győri Közlöny 1889. január 17., Bognár Gézáné az 1960-as felnőtt női csapat tagja, Ifjú Péter 2000 óta a szervezet vezetője.
Visszaemlékezésekből tudjuk, hogy a börcsi futball a harmincas évek elejére vezethető vissza. Az akkori fiatalok önszerveződés alapján egymás ellen kisebb nagyobb csoportokban összeállva játszottak, ismerkedtek a foci szépségeivel.
Később a foci mind nagyobb térhódításával, a negyvenes években a Levente Egyesület keretén belül már szervezettebb formában részt vettek a környező települések, falvak csapati ellen az úgynevezett Levente bajnokságban. Ezen időszakra jellemző, hogy a játékosok maguk által vett szerelékben játszottak. Szponzor és támogató híján utazásukat gyalog, kerékpárral esetenként lovaskocsival oldották meg.
A helyi fiatalok körében a labdarúgás iránti szeretet, a körülmények fokozatos javulása az ötvenes évek elején jutott arra a szintre, hogy kezdeményezésünkre 1954-ben megalakították a Börcsi Sportkört. Elvi irányítását a Járási Sportszövetség, működési feltételeit pedig a Községi Tanács támogatta. Ettől az évtől kezdve a Sportkör labdarugó csapata a részt vett a Járási Sportszövetség által szervezett és működtetett bajnokságban, ahol éveken keresztül kisebb-nagyobb sikerrel szerepelt.
A Sportkör működésében törést az 1965-ös árvíz okozott, amikor az ártérben lévő pálya víz alá kerülésével a bajnokságban való szereplést szüneteltetni kellett, és ez a Sportkör működését is több évre visszavetette.
Tíz éves szünet után 1975-ben ismét összeállt a csapat, és folyamatosan szerepelt a Járási illetve Körzeti bajnokságban, amikor 1993-ban a bajnokság megnyerésével felkerült a megyei másodosztályba, ahol sokáig jó középcsapatként szerepelt. Működési feltételeit elsősorban a Községi Tanács, későbbiekben az Önkormányzat, valamint a Kossuth Tsz., aztán a Baráti kör, rendezvénybevételek, esetenként vállalkozó támogatása biztosította. A fenti időszakban is zökkenőmentes működését a létesítmény hiánya, az ártéri pálya, öltöző hiánya nagymértékben gátolták, már-már a labdarugócsapat bajnokságban való szereplését is veszélyeztették.
Ezen helyzetben komoly változást a 90-es évek eleje hozott, amikor is a község vezetése felismerve ezen tarthatatlan helyzetet, új létesítmény építse mellett döntött, melyeknek építése a Sportkör, valamint a község sportkedvelő lakosaival összefogva 1993 tavaszán elkezdődött és 1994. július 31-én átadásra került. Ez a létesítmény „Sportcentrum” új fejezetet nyitott a Sportkör életében, ami szolgálja a község fiataljainak sportolási lehetőségét.
Az épületet a megnövekedett igényeknek megfelelően kibővítették 2007-ben.
2012-ben pályázati támogatásból a szükséges felújítási munkálatokon esett át a Sportcentrum.
2007-ben épült meg a helyiek csak egyszerűen „Bagolyvárnak” hívott 3 oldalról zárt, 50 fő befogatására is alkalmas szabadtéri rendezvényépülete.
Magyar Kupa bajnokságban többször országos fő táblára jutottak.
2009/2010 a megyei bajnokságban a felnőtt csapat elnyerte a bajnoki címet, az ifjúsági korosztály többször lett a megyei bajnokságban első helyezett az évek során.
2005 óta a Lovas szakosztállyal egészült ki az Egyesület tevékenysége.
Sportköri rendezvényeken túlmenően a település számos országos, nemzetközi hírű programjának helyszínét is adja.
Sinkó István
elnök
TAO pályázat 2020
SFP kérelem letöltés (.pdf) -->
SFP jóváhagyó határozat letöltés (.pdf) -->
TAO pályázat 2021
SFP kérelem letöltés (.pdf) --->
SFP jóváhagyott határozat letöltés (.pdf) --->
TAO pályázat 2022
SFP kérelem letöltés (.pdf) --->
SFP jóváhagyott határozat letöltés (.pdf) --->
TAO pályázat 2023
SFP jóváhagyott határozat letöltés (.pdf) --->
SFP kérelem letöltés ---> (.pdf)
SFP jóváhagyott határozat módosított letöltés --->(.pdf)
SFP kérelem II. letöltés ----> (.pdf)
SFP kérelem - működés ----> (.pdf)
SFP jóváhagyott határozat - működés ---> (.pdf)
SFP kérelem - ingatlan ---> (.pdf)
SFP jóváhagyott határozat - klíma ---> (.pdf)
SFP jóváhagyott kérelem ingatlan - Börcs
TAO pályázat 2024
SFP jóváhagyott határozat - sportfejlesztési program ---> (.pdf)
SFP kérelelm letöltés--->(.pdf)
TAO pályázat 2025
SFP kérelem ---> (.pdf)
SFP jóváhagyott határozat ---> (.pdf)
A Börcsi Faluvédő és Művelődő Egyesület 1999-ben pályázati támogatásból elkezdte egy 36 férőhelyes ifjúsági szállás kialakítását. BÓBITA Erdei Iskola és Képzési Központ elnevezéssel. A következő év végére az Erdei Iskola átadásra került.
A Börcsi Faluvédő és Művelődő Egyesület 1998-ban nyitotta meg a Teleházat, amely-egyebek mellett – az Egyesület központi irodájaként is funkciónál. A Teleház alapvető feladata olyan korszerű informatikai, információs szolgáltatások nyújtása a lakosság, számára, amelyek révén csökkenthető a falu lakosságának elszigeteltsége, segítve ezzel az információs társadalom kihívásainak való megfelelést.
Az alapítványt 1992-ben a Községi Sportkör és a börcsi Önkormányzat alapította.
A Börcsi Faluvédő és Művelődő Egyesület kiemelten közhasznú szervezet 1994-ben alakult a helyi fiatalok összefogásának eredményeként. Mára az Egyesület 120 börcsi tagot számlál.